כשתוכנה הופכת לשירות –  מה זה  Saas?

Saas תוכנה כשירות

לאורך השנים התפתחה תפיסת העבודה הממוחשבת וכיום כבר נראה שאין דבר שמערכת המחשבים בארגון לא יכולה לעשות. אם בעבר כל החומרה הייתה ממוקמת על מחשבי הארגון, כולל שרתי העבודה העמוסים, היום מחשוב ענן כבר יכול להעניק את מלוא היכולות לעבוד בתוך מערכת ארגונית רחבה ככל הניתן אך סגורה למשתמשים בלבד. הבעיה שנוצרה עם הזמן היא האפליקציות השונות שנדרשו כדי להפעיל תוכנות ולקדם תהליכים ולשם מתן מענה לצורך הזה, ניתן לצרוך את התוכנה כשירות. תוכנה כשירות (Software as a Service) מספקת את כל התהליכים הנדרשים וממוקמת על שרת הספק ולא בצורה של אפליקציות כבדות על שרתי הארגון.


הנהירה אחר ה- Saas


מאחר ששירותי התוכנה הופכים להיות יעילים מאוד ונוחים למשתמש בהם, יותר ויותר חברות מעדיפות תוכנה כשירות, שכן היתרונות בכך רבים. בתור התחלה, ניתן לבחור בכל פעם מודל Saas אחר בגרסה מינימאלית שלו ועם הזמן להוסיף עוד שירותים. הגמישות הזו יכולה לבוא לידי ביטוי הן במספר מותאם של פונקציות והן במספר מוגדר של משתמשים. יתרון נוסף הוא המחיר. הוזלת העלויות על רכישת מוצרי תוכנה או לחילופין שרתים יקרים מאוד משמעותית לכל מי שמבקש לבנות עסק ולשמר את המאזן באמצעות התייעלות טכנית ועלויות מינימאליות. לכך מתווסף גם יתרון עלות התחזוקה הנמוכה. יתרון משמעותי מאוד הוא התשלום בגין השימוש ותו לא. כל ארגון שמשתמש במוצר משלם דמי שירות חודשיים בהתאם למספר המשתמשים והדבר נתון לשינוי. זאת בניגוד לתוכנות שמשלמים סכומים גבוהים על התוכנה עצמה, על ההתקנה ועל השירות הטכני הנלווה לה.


איך בוחרים את המודל המתאים?


מאחר שיש מספר מודלים שיכולים להתאים, חשוב לבדוק את הפרמטרים שהארגון או העסק מגדיר. בתור התחלה, צריך לוודא שהמודל תומך בכלל התהליכים העסקיים. מאפיין שכזה חייב להיות מגובה במודל המדויק. לאחר מכן, חשוב לוודא שהמודל יכול גם להתאים את עצמו עם הזמן להתפתחות ושינוי הצמיחה העסקית. גמישות של התוכנה היא הבסיס לפעילות העסקית הדינאמית והשוטפת. פרמטר נוסף הוא האנשים שצריכים לעבוד עם המודל. בחירה טובה תתבסס על יכולתם של העובדים לעבוד בצורה היעילה ביותר. חשוב לדעת שכל סוג תוכנה יוכל להיטמע באופן מושלם בפעילות הארגון. ההמלצה היא לתת זמן לבדיקת מודלים שונים כדי לוודא שמדובר באמת בכלי עבודה שהעובדים יכולים לשלוט בו ואף להרגיש שעבודתם מתייעלת.


כל חברה רוצה אחד כזה


בכל רגע נתון עוברות להן עוד ועוד חברות למערכות של מחשוב ענן. מדובר בשיטת עבודה אשר מקלה מאוד על הארגון כגוף ועל העובדים בו. התקשורת והפעולות הנדרשות קלות יותר, נגישות ומהירות למדי. כשם שמערכת מחשוב הענן נתנה מענה לשרתי המחשבים העמוסים בארגון, והוציאה אותם לחוות שרתים יעילות ונוחות, כך ממשיכים המודלים של Saas להשפיע באופן משמעותי וברור על הפעילות העסקית. בעולם מודרני ובפעילות של שוק חופשי תמיד פועל הרצון להשתפר ולהתעלות, לתת מענה ללקוחות ולשמור על קשרים עם הספקים. לכן, כל חברה שרוצה גם להתקדם מצד אחד וגם לשמור על מעמדה בחזית, צריכה לעבור לתוכנה כשירות, לעבודה ממוחשבת קלה יותר, נוחה ומשתלמת יותר.